Skip Ribbon Commands
Skip to main content

​​​​​​​​FRANCIS H. CLERGUE FRENCH IMMERSION P.S.

STAFF 2017-2018

Meet the Voyageur Team
 
FULL DAY KINDERGARTEN PROGRAM - (Maternelle/Jardin à temps plein)
JSA-Room 112             Tanya Gagnon              Lisa Foggia-RECE
JSB-Room 115             Rachel Laurenti              Rachel Bouchard-RECE
JSC-Room 116             Jessica Corcoran           Gisella Bruni-RECE
JSD-Room 119             Sarah Parlow               Jana Rizzo- RECE         
                                  (Elizabeth Ralph-LTO)                                                
JSE-Room 120             Jason Chénier                Jessie Kennedy-RECE-RECE
JSF-Room 123             LeeAnn Gonneville         Sarah Gartshore-RECE
JSG-Room 124            Tiana Fata                    Hilary Sinabaldi-RECE
JSH-Room 127             Erica Fox                      Melanie Bennison-RECE  
JSI- Room 128             Lisa Soulliere                 Crystal Spina- RECE
                                                                            
 GRADE ONE – Première année                                          
1A-Room 138             Stephanie Clowater
1B-Room 139             Kassandra McLean                       
1C-Room 140             Alissa Morano                         
1D-Room 141             Valerie Kates / Emma Naccarato (LTO)
1E-Room 142              Kirsten VanBallegooie                                      
1F-Room 129              Lauren Whitfield   
 
GRADE TWO – Deuxième année                                         
2A-Room 211             Andrea Garson                      
2B-Room 213             Lisa Kranendonk       
2C-Room 219             Kirsten Gentès           
           
GRADE THREE – Troisième année         
3A-Room 236            Kim Mihell
3B-Room 234             Nicole Marasco              
3C-Room 235             Megan Turner McMillan
 
GRADE FOUR– Quatrième année         
4A-Room 210              Melissa Euale                    
4B-Room 232              Monica Zurawinski
 
GRADE FIVE– Cinqième année         
5A-Room 226              Katherine Dowding                   
5B-Room 225              Lindsay Bertolo
 
GRADE SIX– Sixième année         
6A-Room 222              Stacey Verbonac/Deb McLean                    
6B-Room 221               Deb McLean/Stacey Verbonac
 
GRADE SEVEN– Septième année         
7A-Room 224              Lindy Fairbrother/ Lisa Francella                 
7B-Room 220              Lisa Francella/Lindy Fairbrother
 
RELEASE TEACHERS – Temps de préparation
Arts/Drama-Room 238           Andrea Orlando
Music/Dance-Room 227          Agnes McCarthy
Health/Physical Education       Carla Speck - Myriam Thériault                      
ELKP Release                          Megan Morley
                                             Ross Murdoch
MATH LEARNING PARTNER   Rhonda Dillabough

SPECIAL EDUCATION RESOURCE TEACHER     Katie Pietrzakowski

VICE-PRINCIPALS      Sophie Phillips
                                 Scott Purnis
PRINCIPAL       Jan Edwards
SUPERINTENDENT    Carol Lucio                        
TRUSTEE                   Graham Lidstone
EDUCATIONAL ASSISTANTS         Sharon Ahde              
                                                   Norah DiPaulo
                                                   Tammy Poliszack      
                                                   Alana McIntyre
                                                   Jessica Robinson
                                                   Luisa Coppola
                                                   Roseanne Grbich
                                                   Marcella Guzman
                                                   Jessica Greenlees
                                                   Alisha Chapman


SECRETARIES       Carol Dubas                       
                            Stephanie Tanninen
                            
LIBRARY TECHNICIAN       Tanya Barber
SCHOOL COUNSELLOR      Sarah Mador
CARETAKER                Rick Mooney
 
CHILD CARE ALGOMA (BEFORE/AFTER SCHOOL PROGRAM)
                                    TBA
                                    TBA
NUTRITION BREAK ASSISTANTS - NBAs
Jessica Trumble                       Viola Brandow                   Roxanne Connell
Lorrie Dewar                           Pam Diadoti                      Brenda Evely                         
Iva Jansen                               Debbie Kilcup                    Hilda Lee                               
Joanne Marasco                      Jodianne O’Shaughnessy     Lisa Wright    
Katie Theriault                         Jody Tulloch                       Sheri  Williams            
MaryLou Warmington              Valerie Beaudet                 Mary Wilson   
Linda Skinner                           Elizabeth Daynard                     
 
SAULT STE MARIE POLICE LIAISON OFFICERS          Emily Coccimiglio
          
HEALTH  PROMOTION SCHOOL NURSE                    Deborah Antonello